Veterinární péče

Cushingův syndrom u koní

Cushingův syndrom (CS, hyperadrenokorticismus) koní je nejvíce rozšířená endokrinopatie u starších koní. Pravděpodobnou příčinou je hyperplazie buněk hypotalamu a následně hypofýzy (část mozku). Toto způsobí nadměrnou produkci hormonu ACTH, který reguluje uvolňování kortikosteroidů (zejména kortizolu) z kůry nadledvin a důsledkem je tedy nadprodukce kortizolu. V patogenezi onemocnění se uplatňují i další hormony, jako je například alfa-MSH (melanocyty stimulující hormon), který je zodpovědný za typický vzhled srsti u postižených koní.

Azadirachta indica… skrytý poklad z Indie

Azadirachta indica, anglicky nazývaná neem, v češtině ji můžeme nalézt pod jmény zederach indický nebo nimba. Je to stálezelený strom rostoucí v Indii, dosahuje výšky 15 – 20 metrů. Charakteristickým znakem je svraskalá tmavá kůra šedohnědé barvy a světle zelené oválné listy s výraznou žilnatinou. Kvete drobnými bílými květy uspořádanými do klasů, ze kterých se vyvinou zářivě žluté elipsovité plody - peckovice.

To je ale rána!

Na začátek si řekneme, co to vlastně rána je. V literatuře najdeme, že to je ztráta či porušení kožního krytu v důsledku fyzikálního, mechanického nebo termického poškození či v důsledku patofyziologických poruch nebo jakékoliv poškození anatomických nebo fyziologických funkcí tkáně.

Svět očima zvířat

Pes a kočka jsou predátoři a mají oči vyvinuté tak, aby byli schopní vidět ostře i při horších světelných podmínkách. Tato vlastnost jim umožňuje vystopovat a chytit rychle se pohybující kořist nezávisle na tom, zda je den či noc. Kočky mají nejcitlivější zrak ze všech domácích zvířat...

Taky se bojíte injekční stříkačky a jehly?

Herpesviry koní patří mezi DNA viry a vyskytují se po celém světě. Tyto viry můžeme zařadit do čeledi Herpesviridae a rodu Varicellovirus, kam patří i původce Aujezskyho choroby. V současné době je známo u koňovitých 11 EHV virů (Borchers a kol., 2005), z nichž 3 (EHV-1, EHV-3 a EHV-4) způsobují závažné onemocnění koní.  Za zmínku stojí ...