Můj příběh

Při své práci pomáhám koním bezbolestně nést na hřbetě své jezdce, psům ulevuji od bolestí vzniklých při sportu, po úrazech, operacích nebo uvolňuji blokády krční páteře z tahání/škubání na vodítku. Je úžasné vidět spokojené zvířata i jejich lidi, když se jim uleví od bolesti a práce či sport je zase pro oba radostí a ne starostí...

 

Po úspěšném absolvování veterinární univerzity jsem měla pocit, že nic neumím a hlavně, že neumím pomoct zvířatům v tom, co je trápí. Taky mi začalo vadit, že moderní veterinární medicína ve většině případů řeší jen důsledek, ale ne příčinu. Vnitřně jsem často bojovala s tím, že i když půjde zvíře na operaci nebo dostane kortikoidy, stav se zase může zhoršit, protože jsem odstranila pouze důsledek, ale vyvolávající příčina je stále přítomna.

Často jsem řešila nemoci, na které jsem musela podávat analgetika či kortikoidy, aby se zvířeti ulevilo. Ale nemoc se vždy vrátila zpět, někdy i s horším průběhem, proto se opět nasadily kortikoidy, a tak se vše točilo v kruhu. Cítila jsem, že toto není cesta, kterou chci jít, ale zatím jsem nevěděla, kudy kam. I když jsem vše dělala tak, jak jsem nejlépe mohla.

 

V této době jsem se rozhodla, že půjdu jinou cestou. Rozhodla jsem se proto vyrazit do zahraničí na kurz koňských masáží. Tato cesta do Anglie asi byla osudová, protože od té doby mě každá taková zkušenost posouvá o kus dál a život sám mi nabízí další možnosti, další křižovatky. A ty vždy přichází v pravou chvíli. Po absolvování tohoto týdenního kurzu jsem se vrhla do masírování všech koní, jejichž majitelé mi je byli ochotní svěřit do rukou a vypracovávala jsem během půl roku závěrečnou práci, která byla nutná pro získání mezinárodního certifikátu. Při své masérské praxi jsem ale postupem času začala zjišťovat, že mi to nestačí. Vídala jsem koně, kterým se potíže vracely, až jsem přišla na to, že problém bude v opěrném systému těla, tudíž v kostře. Pokud je u zvířete přítomna dysbalance v opěrném systému, masáž měkkých tkání má jen krátkodobý efekt. Zase jsem byla u svého prvního problému - neřeším příčinu, ale důsledek.

 

Takže mi opět do cesty přišel kurz zaměřený na Dornovu metodu u zvířat. Tento systém mi byl sympatičtější než klasická chiropraxe, takže jsem se na něj vydala. A musím říct, že mi to opět změnilo pohled na tělo jako celek, a hlavně mi dalo do rukou nástroj, jak zvířatům efektivně pomoci. Na kurzu se hodně mluvilo o fasciích, které obalují svaly jako blána a často bývají při blokádách zatuhlé. To mě zase posunulo směrem k další masážní technice, kterou je Equine Touch. Tato masáž se zaměřuje právě na fascie, a spojení s Dornovou metodou je prostě geniální. Tato další zkušenost způsobila, že jsem si práci s pohybovým aparátem naprosto zamilovala.

 

Dalším klíčovým zjištěním bylo, že jen samotné ošetření zvířete mnohdy nestačí a je potřeba s ním cvičit. To mě vedlo ke zpracování videí, kde majitele učím, jak svého koně bezpečně a efektivně protahovat. Jenže při své praxi se setkávám nejen s koníky, ale i se psy. A psi mívají podobné problémy jako koně, hlavně sportující psi - ať už dělají klasický výcvik, agility, dogdancing, frisbee a další psí sporty. Každá tato aktivita vyžaduje zvíře v perfektní kondici, s dokonalou koordinací těla a funkčním pohybovým systémem. Bohužel tomu tak někdy není a právě v těchto případech často vznikají úrazy, které psa na několik dlouhých měsíců úplně vyřadí z jakékoli zátěže, mnohdy je nutná i operace. Proto jsem se rozhodla pomoci i těmto psům, aby se cítili dobře a sportovali s radostí a ne s bolestí...

 

S postupem času jsem začala zjišťovat, že Dornova metoda neumí řešit všechno, zejména mi chyběla možnost ošetřit zablokované křížokyčelní spojení a křížová kost. "Shodou náhod" mi do cesty přišel kurz chiropraxe pro veterináře, takže jsem neváhala a tento kurz absolvovala. I přes počáteční obavu z této metody musím říct, že je naprosto skvělá, přesná a jemná, takže koně i psi ji velmi dobře snáší. Více informací o chiropraxi najdete v sekci Chiropraxe zvířat.

 

 

 

Nezávazná poptávka