Co je to chiropraxe

Co je to vlastně chiropraxe?

Název chiropraxe je odvozen z řečtiny ze slov chiro/cheiro a praxis,v překladu tedy znamená praktikováno rukama. Podle Americké asociace chiropraktiků jde o vědu a umění, které se věnují vztahu mezi páteří a nervovým systémem a jejich vlivem na celkové zdraví organismu.
 
Chiropraxe je manuální metoda, která se zaměřuje na ošetření mechanických dysfunkcí kloubů, které ovlivňují i nervový systém. Díky uvolnění kloubů se nejen zlepšuje pohyblivost kloubů a snižuje se bolestivost, ale dochází také ke zlepšení celkového zdraví zvířete. Americká asociace chiropraktiků ji definuje jako vědu a umění, které se věnují vztahu mezi páteří a nervovým systémem a jejich vlivem na celkové zdraví organismu. Jedná se tedy o celostní přístup k mnoha zdravotním problémům, nejen těm pohybovým, které ovlivňují výkonnost koně.

 
 
Chiropraktik diagnostikuje a léčí tzv. vertebrální subluxační komplex, což je vlastně narušený vztah mezi dvěma kloubními plochami. Tento stav pak vede k narušení biomechanických a/nebo neurofyziologických vlastností těchto kloubních struktur, a ovlivňuje i okolní tkáně nebo dokonce orgánové systémy. K léčbě chiropraktik používá specifické hmaty, které mohou být více či méně specifické (liší se podle konkrétní metody, kterou konkrétní chiropraktik používá).
 
Metoda, kterou používám já, je velmi specifická, tedy každým hmatem ovlivňuji pouze jednu funkční jednotku. Hmat, kterým uvolňuji vertebrální subluxační komplex, je rychlý, krátký pohyb vedený pod specifickým úhlem, který se liší v jednotlivých místech páteře podle tvaru kloubních ploch. Při provádění hmatu nedochází k překročení anatomické bariéry kloubu, nedochází tedy k narušení kloubního pouzdra ani okolních struktur (vazů, svalů, cév či nervů). Během ošetření většinou není slyšitelné žádné "křupání" - děje se jen velmi vyjímečně, na rozdíl od lidí.