Azadirachta indica… skrytý poklad z Indie

Azadirachta indica, anglicky nazývaná neem, v češtině ji můžeme nalézt pod jmény zederach indický nebo nimba. Je to stálezelený strom rostoucí v Indii, dosahuje výšky 15 – 20 metrů. Charakteristickým znakem je svraskalá tmavá kůra šedohnědé barvy a světle zelené oválné listy s výraznou žilnatinou. Kvete drobnými bílými květy uspořádanými do klasů, ze kterých se vyvinou zářivě žluté elipsovité plody - peckovice. Pro svůj vzhled je zederach indický vysazován po celém světě jako okrasný strom.

Photo by: Sharada Prasad CS, Flickr, CC licence

Tato rostlina obsahuje biologicky aktivní látky. Byly izolovány například azadirachtin, meliacin, nimbidin, nimbolidy, nimbin, valassin a další. O zederachu se tvrdí, že má účinky abortizující, analgetické, anthelmintické, antibakteriální, protiplísňové, antiulcerózní, antihyperglykemické, protizánětlivé, antivirové, antimalarické, diuretické, antinematodové, antipyretické, antispasmodické, insekticidní, antispermatogenní, protinádorové, snižuje hladinu cholesterolu a cukru a také působí jako imunomodulátor.

Zužitkovat se dá prakticky celá rostlina:

  • Neemový olej se používá proti škůdcům, v kosmetice, medicíně a dalších oblastech
  • Semena: insekticid
  • Listy: účinný proti planým neštovicím, zvyšuje imunitu, snižuje horečku při malárii, je účinný na plíseň nohou a při terapii neuromuskulární bolesti
  • Kůra a kořeny: u zvířat se využívá jako repelent, lze jej použít při léčbě kožních infekcí jako je akné, psoriáza, svrab, ekzém apod., při léčbě diabetu, AIDS, rakoviny, srdečních onemocnění, oparů, alergií, vředů, hepatitidy a mnoha dalších onemocnění

Na diabetických potkanech bylo prokázáno, že Azadirachta indica snižuje hladinu glukoźy, cholesterolu, triglyceridů, močoviny, kreatininu a tuků. Má tedy pozitivní antidiabetický efekt, potenciálně by jej bylo možné využít i v terapii metabolického syndromu u koní či poníků.

Velmi zajímavý je jeho anti-HIV/AIDS působení. Ve studii na pacientech s HIV/AIDS bylo zjištěno, že při podávání extraktu z listů došlo k významnému ovlivnění imunitního systému pacientů – došlo u nich k výraznému zvýšení počtu CD4 buněk, které jsou při AIDS snížené. Došlo také k nárůstu hmotnosti u pacientů, ke zvýšení koncentrace hemoglobinu a také ke zvýšení počtu lymfocytů v krvi.

Pokud by podán extrakt ze semen perorálně hlodavcům a primátům na počátku postimplantační fáze, došlo k ukončení březosti a potratu. Mechanismus abortivního účinku dosud není znám. Na trhu ve světě lze najít přípravek s obsahem neemového oleje, saponiny z rostliny Sapindus muckerosii, extrakt z Mentha citrata a quinine hydrochlorid (Shukla a kol., 2009). Tento přípravek existuje ve formě intravaginální tablety a gelu. Intravaginální gel má spermicidní účinek a byl testován jako možná metoda antikoncepce (Garg a kol., 1993). Intravaginální tablety byly s úspěchem použity při léčbě pacientek infikovaných lidským papilomavirem (Shukla a kol., 2009).

Tato rostlina je také účinná v boji se zubním plakem a kazy, má rovněž antihypertensivní účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Při podávání vodného extraktu nedošlo k rozvoji hypertenze u potkanů a při podávání vodného extraktu z listů došlo k významnému snížení hladiny cholesterolu v séru potkanů.

V zemích třetího světa se po staletí používá ve veterinární medicíně u drůbeže pro léčbu ran, průjmů, proti vším a klíšťatům (Ogbuewu, 2008). Listy nimbu se používají také jako prevence aflatoxikózy v chovech drůbeže. Extrakt z listů inhibuje produkci aflatoxinu (Allameh et al., 2002). Listy lze použít také v léčbě abscesů a podává se i po kastraci (Ogbuewu, 2008). Listy azadirachty snižují hladiny krevního cukru a cholesterolu u králíků a drůbeže (Sokunbi and Egbunike, 2000b; Ogbuewu et al., 2010a, Oforjindu, 2006; Esonu et al., 2006)., semena, kůra a listy se také používají v boji proti klíšťatům a jako repelent.

Neméně zajímavou je i jeho vlastnost antimikrobiální. Je účinný na řadu patogenů i plísní (například Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Candida, Staphylococcus aureus, Salmonella typhi, E.coli, Klebsiella pneumoniae a další). Olej ze semen vykazuje antimikrobiální aktivitu vůči 14 kmenům patogenních bakterií (Baswa et al., 2001).

Extrakt z listů a semen působí negativně na i na dermatofyta, konkrétně některé z rodůTrichophyton, Mentagrophytes, Microsporum a Epidermophyton  (Natarajan et al., 2002).

By Mokkie (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Extrakt z listů také působí hepatoprotektivně (ochraňuje buňky jater) a stejně jako extrakt ze semen způsobuje pokles hladiny cukru v krvi jak u zdravých, tak diabetických zvířat (studie provedená na potkanech: Gupta et al., 2008).