Články

Víte, jak fungují koňská záda?

Tělo koně se skládá z axiálních segmentů (zde můžeme zařadit hlavu, krk a trup) a ze 4 končetin, které zajišťují podporu těla a schopnost pohybu. Střed těla tvoří kostra trupu spolu s měkkými tkáněmi, které jsou spojeny s kostrou. Mezi tyto měkké tkáně řadíme vazy v oblasti páteře, svalstvo zad, hrudníku a břicha, a proximální svaly hrudní a pánevní končetiny...

 

Co je to chiropraxe

Název chiropraxe je odvozen z řečtiny ze slov chiro/cheiro a praxis,v překladu tedy znamená praktikováno rukama. Podle Americké asociace chiropraktiků jde o vědu a umění, které se věnují vztahu mezi páteří a nervovým systémem a jejich vlivem na celkové zdraví organismu.

Pátek třináctého

Byl pátek třináctého, měla jsem naplánovanou okružní jízdu po Moravě a říkala jsem si, jak to asi dopadne. Většinou nejsem pověrčivá co se týče věcí jako pátek třináctého nebo černá kočka přeběhnuvší před autem. Nicméně něco mi říkalo, že to nebude jen tak obyčejný den...

Benefity sportovních a rehabilitačních masáží koní

Zařazení masáží do managamentu koně může vést k redukci stresu, zvýšení rozsahu pohybu a zlepšení výkonnosti. Pravidelná masáž může hrát roli v prevenci zranění koní.

Po zátěži se ve svalech tvoří velké množství kys. mléčné a pokud ta není odvedena ze svalů, způsobuje bolestivost po zátěži. Během masáže dochází ...

Štítky: 

Dornova metoda

Dornova metoda se řadí mezi osteopatické metody. V podstatě jde o navrácení kloubů a obratlů do jejich fyziologické podoby. Rozdíl oproti chiropraxi je v tom, že se toto navrácení děje volným a přirozeným pohybem. Vrácením kostí do jejich normální polohy se vyrovnává také celková dynamika i statika pacienta.

Tato metoda byla vyvinuta v Německu Dietrem Dornem, který ...

Co očekávat při první návštěvě koňského maséra?

Při masážích pracuji výhradně s měkkými tkáněmi, nejedná se tedy o chiropraxi. Je ale vhodné kombinovat péči chiropraktika s masérem. Po ošetření zablokované páteře chiropraktikem sice dojde k odstranění primárního problému, postiženy jsou ale i svaly v okolí. Některé svaly mohou být ztuhlé nebo zkrácené a zde může masáž výrazně pomoci v rychlejší a komplexnější regeneraci koně.

Moje první návštěva u klienta zahrnuje ...

Štítky: 

Metabolický syndrom a inzulinová rezistence u koní

V poslední době se často setkávám s pacienty, kteří trpí metabolickým syndromem. Jelikož se mně majitelé ptají na spoustu věcí k tomuto onemocnění, rozhodla jsem se pro všechny, které to zajímá, sepsat článek, který shrnuje všechny tyto informace  :-).

Metabolický syndrom (EMS, equine metabolic syndrome) je v současné době definován jako:

- inzulinorezistence (patofyziologický obraz)

Cushingův syndrom u koní

Cushingův syndrom (CS, hyperadrenokorticismus) koní je nejvíce rozšířená endokrinopatie u starších koní. Pravděpodobnou příčinou je hyperplazie buněk hypotalamu a následně hypofýzy (část mozku). Toto způsobí nadměrnou produkci hormonu ACTH, který reguluje uvolňování kortikosteroidů (zejména kortizolu) z kůry nadledvin a důsledkem je tedy nadprodukce kortizolu. V patogenezi onemocnění se uplatňují i další hormony, jako je například alfa-MSH (melanocyty stimulující hormon), který je zodpovědný za typický vzhled srsti u postižených koní.

Stránky